Antukové kurty prošly rekonstrukcí. „Pozná to i amatér,“ směje se Ferebauer

V tomto čase minimálně o třídu kvalitnější kurty a zázemí, než na jaké byli členové a veřejnost v tomto brzkém čase zvyklí, čeká na nadšence bílého sportu v tenisovém areálu Zlín-Vršava. Velký podíl na tom má stavební firma Rudolfa Ferebauera, která před startem letošní letní sezony všech 15 antukových kurtů, včetně tří v areálu Janoštice, připravila.

„Naše práce finišují. Kdyby nám přály klimatické podmínky, už dávno bychom byli hotovi. Bohužel nepřízeň počasí v podobě dešťů a mrazů zapříčinila, že místo tří týdnů se práce na kurtech protáhla na více jak měsíc,“ krčí smířlivě rameny Ferebauer, současně člen TK Zlín.

Co všechno zlínské antukové kurty pod rukami vašich pracovníků prodělaly?

Rudolf FerebauerU měkkých kurtů číslo jedna a dvě jsme u základních čar vykopali dvoumetrové pásy do hloubky 15 centimetrů a dala nová škvára. Na všech kurtech jsme seškrábali původní starou povrchovou antuku, kterou odvezlo okolo pěti náklaďáků. Naopak byla všude navezena a zaválcována nová antuka v objemu asi 40 tun. Jen pro upřesnění, v rámci běžně údržby se v areálu ročně na kurty navezlo okolo sedmi osmi tun. Proběhla tak celková revitalizace. Bohužel ne kompletní rekonstrukce, ke které ještě v budoucnu bude potřeba opravit odvodňovací drenáže, které jsou ucpané.

Kurty ovšem působí jako nové, hra na nich v těchto dnech vůbec nepřipomíná květnový čas.

Nejen vizuálně by změnu měl poznat i tenista amatér. (úsměv) Už nejsou tak měkké a hrbaté. Mimo podkladu byly na všech kurtech položené nové lajny, pověšeny nové sítě. Aby byly kurty ideální, nyní již potřebujeme už jen přízeň počasí. Ještě kvalitnější budou, až průměrná denní teplota bude okolo patnácti šestnácti stupňů a sluníčko pomůže pořádně vyschnout antuku a vypálit. Zatím oproti předchozím letům je stále moc vlhko.

Jaké zkušenosti má vaše firma se stavbou kurtů?

Zakládáním, stavbou a rekonstrukcemi se zabýváme více jak dvacet let, ale není to hlavní náplní naší stavební firmy. I tak ale ročně v průměru založíme okolo desítky kurtů, výhradně antukových. Na ostatní je firem dost. (úsměv) Protože už jsem v důchodu, dělám zdejší rekonstrukci už jen jako zábavu, ne jako výdělek.