Machalová si tenisem vyhrála stipendium v Mississippi. Nyní je doma na svátky

Po půl roce se vrátila na kurty, kde s tenisem začínala. Se zkušenostmi z bílého sportu na univerzitní úrovni za mořem se s námi podělila Sabina Machalová, jediná hráčka TK Zlín, která v historii klubu ovládla prestižní Pardubickou juniorku. Před dvěma lety. „Určitě mi tento úspěch výrazně pomohl ke studiu ve Spojených státech amerických, za což jsem velmi ráda,“ netají se čerstvě 20letá mladá dáma, od léta studentka prvního ročníku vysoké školy v Mississippi. „Studium je náročné, ale věděla jsem, do čeho půjdu. Na začátek je pochopitelně nejnáročnější zvládnutí anglického jazyka, bylo to divoké. I díky pomoci všech okolo se mi podařilo celkem rychle zorientovat,“ přiznává.

Skvělé tenisové výkony a výsledky jí po střední škole přinesly nabídku, která se jen tak neodmítá. Čtyřleté stipendium v Mississippi. „Zatím studuji všeobecný obor. V průběhu, třeba po dvou letech, si mohu zvolit specializaci. Je to srovnatelné s naším titulem bakaláře, jen je to na čtyři roky. A kdybych se náhodou zranila, mohu zde studovat za stipendium ještě o rok déle,“ upřesnila talentovaná tenistka, která své dovednosti už předvedla i v zámoří v barvách „své“ univerzity.

„Týmová sezona zde začíná až na jaře, první mistráky mě teprve čekají. Doteď jsem absolvovala individuální turnaje pro náš americký žebříček, dvě klání v Kalifornii. Žádnou velkou díru do světa jsem sice ještě neudělala, ale získala první body,“ směje se spokojená tenistka.

Po návratu domů na vánoční svátky si pochopitelně vyzkoušela nové zastřešené antukové kurty v areálu Vršava a spokojenost z ní zářila. „Je to skvělé, že zdejší tenisté již mají celoročně možnost hrát a trénovat na antuce. Podmínky jsou zde skvělé,“ potěšilo během krátké návštěvy Sabinu Machalovou, která se opět do USA vrací již 5. ledna.

A co se jí na životě za velkou louží nejvíce líbí a jaké má cíle? „Na Americe se mi nejvíc líbí, jak podporují jakýkoliv sport, a to nejen finančně, ale vytváří zázemí a každý sport má spoustu fanoušků. Nejoblíbenější je samozřejmě americký fotbal, na mojí univerzitě je stadion pro sedmdesát tisíc diváků a většinou je to zaplněno. Další oblíbené sporty jsou basketbal, volejbal, golf a tenis. Sportovci na této univerzitě mají maximální podporu, učitelé se snaží sportovcům vycházet vstříc s učebním plánem a chápou naší absenci ve škole kvůli zápasům při reprezentaci školy,“ popisuje situaci Machalová.

„Mým cílem je dobře reprezentovat školu a vystudovat obor, který si zvolím. Můj tenisový cíl je vyhrávat co nejvíc zápasů pro univerzitu, a uvidím, jak se budu cítit po jarním semestru, jestli budu mít sílu jezdit ještě po nějakých ITF turnajích,“ dodala s úsměvem Sabina Machalová.