Splněný sen Císaře. V 83 letech na MS

Nikdy není pozdě. Doslova a do písmene to platí pro člena našeho tenisového klubu Zdeňka Císaře ze Zlína, který začal s tenisem až v 56 letech, přesto to dotáhl až na mistrovství světa. Třiaosmdesátiletý milovník bílého sportu se totiž zítra chystá na reprezentování České republiky v chorvatském Umagu, kde bude mít zejména v týmové soutěži čtyřčlenných družstev medailové ambice. „Bude se hrát systémem známým z Davis Cupu a určitě nejsme bez šance. Pro mě již účast je splněním velkého snu,“ netají se člen TK Zlín, který byl navíc zvolen kapitánem národního týmu. „Ale asi jen pro mou nejlepší znalost angličtiny,“ směje se Císař.

Celý profesní život věnoval létání. Nejprve ve službách armády, později v civilním letectví. Snad i proto se začal věnovat tenisu až před necelými třiceti lety. „Jsem ryzí samouk, amatér. K tenisu mě přivedli kamarádi na Všemině. Ale protože jsem celý život sportoval, docela mi to šlo,“ poznamenal s úsměvem pilot, který se této profesi věnoval 44 let a nalétal přes 17 tisíc letových hodin s 68 tisíci starty.

Rodák z Brna se na Zlínsko přiženil teprve před 17 lety. „Až zde mě kamarádi vytáhli na můj vůbec první amatérský veteránský turnaj, což bylo asi před deseti lety,“ vzpomíná sympatický tenisový nadšenec, který navíc před třemi lety dosáhl prvního vrcholku – v Praze získal český titul hráčů nad 80 let. „Nyní v naší kategorii již hrají tenisté, kteří to hráli od mládí, proto jsem na posledních šampionátech byl rád i za bronzy. Pořád se totiž učím a mou velkou výzvou jsou právě závodní hráči. I kvůli tomu jsem v posledních týdnech začal třikrát týdně trénovat, hlavně servis, ovšem osobního kouče nemám!“.

Dorosteneckého mistra Československa ve skoku do výšky z roku 1949 čeká v nadcházejících dvou týdnech v Umagu pěkná porce zápasů. Nejprve na MS supermaster (hráčů nad 65 let) v soutěži družstev, pak v konkurenci více než stovky hráčů i v singlu. „Zde moc velké ambice nemám, neboť asi budu jako ryzí amatér jediný. Každopádně to bude pro mě především ohromná zkušenost. Mým dalším tenisovým snem totiž bude zahrát si Wimbledon, což při mém amatérském statutu mohou jen hráči nad 85 let,“ dodal zlínský tenista, který si stejně jako jeho spoluhráči musí náklady spojené s reprezentací na MS hradit sám. „Svaz za nás uhradil startovné a pořídil sportovní stejnokroj,“ těší Zdeňka Císaře.