Ventrča se Šmédkem vybojovali čtvrtfinále

V červnu náš TK Zlín organizoval také několik významných turnajů jednotlivců. Nejprve začátkem měsíce to byl turnaj starších žáků, poté dorostenecký turnaj třídy A. Uprostřed týdne pak hned dvě klání babytenisu. Tady je přehled.

DOROST

Z pověření Českého tenisového svazu jsme již tradičně uspořádali jeden z pěti největších dorosteneckých turnajů sezóny, turnaj třídy A. Startovalo 32 hráčů v pondělní kvalifikaci a 48 hráčů v hlavní soutěži.

Z nejvýše nasazených prošel do semifinále pouze druhý nasazený Jiří Barnat z TK Neridé. Nejvýše nasazený severočech Jan Pleva nestačil na „černého koně“ turnaje Jana Černého, oddílový kolega Barnata Semerák prohrál s Pučálkou ze stejného oddílu a prostějovský Vondrák nepřešel přes Kryštofa Vítka, který startoval v turnaji jen díky volné kartě.

V semifinále pokračoval v prvním setu Černý proti Vítkovi ve skvělém výkonu z předešlých kol, ve druhém setu se utkání vyrovnalo, ale Vítek musel bohužel za stavu 3:3 pro zdravotní indispozici utkání vzdát.

V dolní polovině pavouka si Barnat lehce poradil s Pučálkou 6:2 6:2.

Finále bylo vyrovnané od prvního do posledního míče, z vítězství se nakonec radoval Barnat po setech 7:5 6:3. Jan Pleva a Martin Vondrák si zpravili chuť ve čtyřhře, když ve finále přehráli Kovaříka se Semerákem těsně 6:3 4:6 10:5

Z domácích hráčů startovali „na zkušenou“ v kvalifikaci starší žáci Lukáš Novák a Michal Juřena, přes bojovný výkon neměli proti o čtyři roky starším soupeřům šanci.

V hlavní soutěži se ve velmi dobré světle ukázal Ventrča, když v prvním kole přehrál favorizovaného Gorbušina z Olympu Praha 7:5 6:3 a následně až po boji podlehl budoucímu semifinalistovi Pučálkoví 3:6 4:6. Nasazený prostějovský Jaroslav Šmedek, hostující a trénující ve Zlíně, po snadné výhře nad Holišem 6:2 6:2 nedotáhl dobře rozehraný zápas s turnajovou trojkou Vondrákem do vítězného konce a po setech 6:3 4:6 0:6 se s turnajem rozloučil. Starší žák Honza Hrazdil, stejně jako Jarda Šmedek hráč Prostějova, který se připravuje ve Zlíně, startoval v hlavní soutěži na volnou kartu. Bohužel neprošel přes první kolo, ale jistě to pro něj byla cenná zkušenost. Ve čtyřhře se Ventrča se Šmédkem probojovali do čtvrtfinále.

Turnaj proběhl za podpory Zlínského kraje.

STARŠÍ ŽÁCI

První červnový víkend se v areálu Tenisového klubu Zlín na Vršavě uskutečnil oblastní přebor starších žáků. O dvě postupová místa na srpnové MČR se utkalo 39 chlapců.

Výborně hrající prostějovští Fromel a Sedlář, věkem ještě mladší žáci, vystavili stopku prvnímu a čtvrtému nasazenému Blažkovi a Koplíkovi hned v prvním kole. Oba mladíci se následně probojovali do čtvrtfinále. V něm Fromel podlehl brněnskému Samkovi, který v prvním kole „utekl“ z mečbolu Smilkovi a Sedlář jednoznačně prohrál s aktivně hrajícím Menšíkem. Ten poté přehrál stejně jednoznačně i semifinálového soupeře Samka.

V dolní polovině pavouka dokráčeli do semifinále nejvýše nasazení a debloví spoluhráči Říha z HTK Třebíč a Kozumplík z TC Slovácko. Po prvním prohraném setu otočil trpělivější Říha utkání ve svůj prospěch po stech 4:6 6:2 6:1 a mohl ve finále vyzvat dosud suverénního Menšíka. Do posledního míče otevřené utkání nakonec strhl na svoji stranu Matyáš Říha 5:7 7:5 6:4 a stal se přeborníkem JmTS pro rok 2018.

Ve finále čtyřhry pak spolu s Kozumplíkem přehrál Blažku s Hrazdilem nejtěsnějším rozdílem 4:6 7:6 10:8 a mohl tak slavit vítězný double!

Z pěti zlínských hráčů v soutěži se Michal Juřena, Adam Prusenovský a Lukáš Novák probojovali do osmifinále dvouhry, věkem ještě mladší žáci Dominik Tkáč a Marek Rektořík neprošli v siné konkurenci prvním kolem, ale je to pro ně skvělá zkušenost. Honza Hrazdil startoval pouze ve čtyřhře a těsně prohrál ve finále.

BABY TENIS

Dva víkendy v řadě (16. 6. a 24. 6.) jsme organizovali turnaje jednotlivců pro děti do 9let. Děti hrají ve skupinách systémem každý s každým do 4 gamů tak, aby i úplní začátečníci měli jistotu několika zápasů bez ohledu na výkonnost. Následně se podle výsledků ve skupinách rozřadí do pavouka o celkové pořadí, taktéž do 4 gamů, tentokrát již vyřazovacím způsobem.

První turnaj (16. 6.) byl regionálního charakteru, startovalo 36 dětí, z toho 9 domácích! Chlapci i děvčata hráli dohromady. Zvítězil Adam Syryčanský z Valašského Meziříčí ve finále nad Martinem Fričem ze Slovenska. Z našich nejlépe Partik Kolář na 5.místě, Jan Prusenovský na 10.místě

Z našich se také zúčastnili Jirka Ostravský, Sára Stříteská, Terezka Hlobilová, Nicol Sobotková, Kristýna Marušáková, Marek Šusta a Michal Výmola

Druhý turnaj 24.6. měl celostátní až mezinárodní charakter