Zlínský tenis oslavil století své existence

Sobota 30. září se v tenisovém areálu na Vršavě ve Zlíně nesla v mimořádně slavnostním duchu. Tenisový klub Zlín si totiž v tento den připomněl neuvěřitelných 100 let od zahájení organizovaného tenisového života v Baťově městě. Bylo to právě v roce 1923, kdy vznikl tehdejší „lawn-tennisový odbor“ SK Baťa a bílý sport se tak ve Zlíně začal rozvíjet i na oddílové úrovni. Výbor současného Tenisového klubu Zlín, který je pokračovatelem tradice a odkazu původního baťovského klubu, se proto počátkem tohoto roku rozhodl uspořádat slavnostní akci s bohatým oficiálním a doprovodným programem zakončenou neformálním společenským večerem.

Slaví-li tenisový klub významné výročí, nesmí u toho pochopitelně chybět turnaj a nejinak tomu bylo i teď. Sobotní program odstartoval pod vedením tradičního ředitele vršavských turnajů Aloise Many vylosováním a rozehráním „Turnaje století“ ve čtyřhře, a to jak v mužské, tak i ženské kategorii. Do pavouka turnaje bylo rozlosováno celkem 24 dvojic mužů a 8 párů žen tvořených jak členkami a členy klubu, tak i hosty.

Na rozehraný turnaj navázalo v poledne zahájení sportovního dne pro děti, pro něž byly ve spolupráci se zlínským Sportcentrem Maty připraveny různé sportovní disciplíny, stejně jako zábavní atrakce. Trenéři TK Zlín se vedle toho věnovali dětem v rámci ukázkových tenisových lekcí.

Ačkoli celé září přinášelo vesměs teplé slunečné dny, ve které doufali i slavící zlínští tenisté, příroda si usmyslela opak, protože od rána bylo nebe zahaleno šedivými mraky, z nichž se s delšími i kratšími přestávkami snášel jemný déšť. Kromě pár vrásek na čelech organizátorů však slavnostní atmosféru nijak nenarušil a program probíhal přesně podle plánu.

Zhruba ve tři hodiny odpoledne vyvrcholil tenisový turnaj mužů a krátce poté i žen. Mezitím také do areálu na Vršavě začali přicházet hosté z řad osobností, bývalých členů a činovníků klubu, ale také rodinných příslušníků členů současných, takže během chvíle se prostor mezi pódiem u odrazové stěny a budovou klubovny značně zaplnil. Z významných hostů na pozvání výboru TK Zlín dorazili olympijský vítěz ze Soulu 1988 a současný předseda Slovenského tenisového svazu Miloš Mečíř, jehož otec byl zlínským rodákem, populární herec Pavel Zedníček, jenž má ke Zlínu vřelý vztah a v minulosti býval častým hostem místních tenisových turnajů osobností, a také představitelé Českého tenisového svazu v čele s jeho prezidentem Ivem Kaderkou a 2. viceprezidentem Leošem Fialou. Z představitelů statutárního města Zlína a Zlínského kraje, kteří jsou důležitými partnery Tenisového klubu Zlín, pozvání přijali primátor Zlína Jiří Korec společně s náměstkem Pavlem Bradou. Zlínský kraj pak zastupovali náměstci hejtmana David Vychytil a Olga Sehnalová.

V půl páté byla pod moderátorskou taktovkou Jana Čady st., zlínského patriota, televizního a rozhlasového redaktora a dlouholetého člena TK Zlín, zahájena oficiální část oslav 100. výročí klubu. Po krátkých proslovech a gratulacích Miloše Mečíře, Pavla Zedníčka, primátora Jiřího Korce, jeho náměstka Pavla Brady, náměstků hejtmana Zlínského kraje Davida Vychytila a Olgy Sehnalové a předsedy TK Zlín Jana Macharáčka přišel na řadu jeden z vrcholů celého dne. Kulaté jubileum klubu se pro jeho současné vedení stalo inspirací k založení Síně slávy zlínského tenisu, jejímiž prvními členy se stali Jiří Novák, odchovanec místního klubu a bývalý 5. hráč světového žebříčku ATP, a Karel Kumst, dlouholetý vrcholový hráč a trenér, jenž se podílel na sportovní výchově třeba už zmíněného Jiřího Nováka, ale také další výrazné postavy českého tenisu Tomáše Berdycha. Bohužel, ani jeden z oceněných se ze zdravotních důvodů nemohl slavnostního uvedení do Síně slávy zúčastnit. Jiřího Nováka tak na ceremonii zastoupil jeho otec Jiří Novák st., rovněž dlouholetý člen klubu, a panu Kumstovi bude ocenění osobně předáno na tradičním Tlačenkovém turnaji v polovině října.

Po tomto slavnostním okamžiku pozval Jan Čada přítomné ke kurtu číslo 15 ke zhlédnutí tenisové exhibice za účasti Miloše Mečíře, Pavla Zedníčka, Renáty Voráčové, rodačky z blízké Hvozdné a světové deblistky na rankingu WTA a Sabiny Machalové, odchovankyně zlínského klubu a vítězky Pardubické juniorky z roku 2015 v singlu i deblu. K těmto osobnostem se poté přidali i vybraní současní mladí hráči a hráčky TK Zlín, pro něž byla možnost zahrát si, byť jen exhibičně, s velkými tenisovými jmény, nevšedním zážitkem.

Po skončení exhibice přišlo na řadu slavnostní vyhlášení turnaje nazvaného vtipně, ale příznačně „Turnaj století“. Vítězům skupiny útěchy, poraženým finalistům i celkovým vítězům v ženské i mužské kategorii předávali ocenění prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka a 2. viceprezident Leoš Fiala. I pro ně to jistě byla chvíle, na kterou jen tak nezapomenou. Dámskou kategorii turnaje ovládla dvojice Gerta Molová–Helena Andelová, která ve finále zdolala pár Jana Vlachová–Dagmar Santariová. V pánské části turnaje se z vítězství nakonec radoval debl Jiří Rafaja–Dan Vilím po triumfu 6:2 nad otcem Jiřím a synem Janem Dubnovými. Ačkoli šlo o turnaj amatérů hraný hlavně pro radost a z vášně pro tenis, podávali mnozí, zcela jistě díky motivaci z dějinného významu události, mimořádné výkony, takže některá utkání rozhodovaly i dlouhé tie-breaky.

S nastávajícím večerem přišla na řadu konečně i neformální část celého dne za hudebního doprovodu hudby Pavla Bilíka a kapel Crowses a New Orleans Band. Pro hosty bylo připraveno také bohaté občerstvení doplněné o degustaci vín. Nejen díky už umoudřenému počasí panovala na Vršavě skutečně výborná atmosféra a celý slavnostní den tak dostal skvělou tečku. Po půlnoci tak začal zlínský tenis psát už druhé století své existence, které bude, jak doufáme, přinejmenším stejně úspěšné, jako to předcházející.

Na přípravě a organizaci 100. výročí zlínského tenisu se podílel tým skvělých lidí, bez jejichž osobního nasazení na úkor volného času by akce takového rozsahu nebyla nikdy možná. Pod „velením“ Jana Macharáčka a Michala Výmoly pomáhali oslavy připravit a zrealizovat Petra Hudcová (dětský sportovní program, pódium, atrakce), Jan Čada, Martin Břenek a Ondřej Tupý (moderování a texty, fotky a sazba brožury ke 100 letům zlínského tenisu), Alena Bližňáková se svým týmem (catering) a Libor Jurásek (zajištění hudební produkce). Všem patří za jejich práci velký dík!

Velká fotogalerie z akce (po kliknutí na galerii se zobrazí fotografie ve velkém formátu). Foto: Jana Hujíková.