Krajská tenisová akademie má pomoci vychovat hvězdy

Vychovat další hvězdu jako byli třeba Jiří Novák či Renáta Voráčová. Podobně nemalé ambice má nově vzniklé krajské centrum talentované mládeže při TK Zlín, kterému tento status začátkem roku přidělil Český tenisový svaz.

„K rozvoji talentů je potřeba co nejlepší zázemí, kvalitní trenéři pro co možná nejširší skupinu nejlepších hráčů. Bez podpory místních samospráv by ale nebyla tak široká, jak je potřeba,“ konstatoval předseda TK Zlín a krajského tenisového svazu Jan Macharáček.

Po vzoru fotbalu či hokeje má tak od ledna svou krajskou akademii také tenis. Centrum bude fungovat pod názvem Krajská tenisová akademie (KTA) a bude koordinovat přípravu talentovaných mladých tenistů, která bude probíhat v hlavních tréninkových centrech. Těmi budou TK Zlín, TK DEZA Valašské Meziříčí a Tenis Slovácko.

„Zde aktuálně mají nejlepší podmínky, včetně kvalitního zázemí v zimním období. K této trojici v nejbližší době přibude i Bajda Kroměříž, kde budují halu pro tenis,“ věří Macharáček, šéf akademie, jež spolupracuje i s dalšími tenisovými subjekty ve Zlínském kraji – Otrokovicemi či Vsetínem.

Zatímco v minulosti bylo významněji v tenisovém růstu podporováno jen pár nejlepších jedinců v rámci celé republiky, se vznikem KTA dostane speciální péči hned padesátka nejlepších v našem Zlínském kraji.

„Jejich výběr je zcela transparentní, na základě tenisových žebříčků,“ potvrzuje Macharáček.

„Podobné centrum ve Zlínském kraji dosud neexistovalo. Příprava hráčů se odehrávala nekoordinovaně na úrovni jednotlivých klubů a talentovaní hráči byli nuceni cestovat za kvalitní přípravou do jiných krajů. To má změnit Krajská tenisová akademie, která bude také podporovat přípravu talentovaných hráčů v jejich mateřských klubech na území kraje,“ přiblížil záměr KTA Jiří Jaroš, radní Zlínského kraje pro mládež a sport.

„Jsem rád, že tenisová akademie ve Zlíně vzniká a že se do tohoto projektu zapojuje i Zlínský kraj. Věřím, že akademie bude pro město Zlín přínosem a vytvoří kvalitní podmínky pro tenistky a tenisty, čímž se zvýší potenciál pro růst talentů,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec.

Díky činnosti Krajské tenisové akademie dojde k úzkému propojení klubů Zlínského kraje, které kvalitně pracují s mládeží, jak po stránce sportovní, tak i metodické. Také dokáží nejlépe rozpoznat talenty ve věku 10 až 12 let.

„Hráči a hráčky jednotlivých klubů získají možnost společné přípravy se stejně talentovanými vrstevníky z jiných klubů. Dojde k vytvoření konkurenčního prostředí, které je základním předpokladem jejich výkonnostního růstu,“ věří Jan Macharáček.

Třebaže počasí za okny není pro tenis ideální, krajská akademie již naplno pracuje. První dubnový víkend proběhly na třech místech první společné kempy, v předvelikonočním čase se konalo první mezinárodní soustředění v Piešťanech.

„Tři výkonnostní skupiny se i dál budou společně setkávat a pracovat pod dohledem kvalifikovaných trenérů. V plánu máme minimálně šest společných turnusů, které mají hráčům pomoci k ještě většímu sportovnímu růstu,“ je optimistou Jan Macharáček, který je pyšný, že se mu společně s kolegy Mišťúrikem a Valou podařilo založit Krajskou tenisovou akademii.

„Nic podobného v Česku ještě není. Akademií je spousta, ale toto je ryze krajský projekt. Jsem rád, že se nám s Davidem Mišťúrikem a Vojtou Valou podařilo tuto již dlouho skloňovanou myšlenkou realizovat a najít potřebnou podporu. Věřím, že se vedle Zlínského kraje, Zlína a Valašského Meziříčí přidají i další města,“ dodal Jan Macharáček.